top of page

Reiki Amerika'da 800'den fazla hastanede doktor ve hemşirelerin de dahil olduğu hastane personeline öğretilmekte ve hastalara destekleyici tedavi olarak sunulmaktadır. 

Reiki Nedir? 

Reiki Japonya'da ortaya çıkan, ellerle uygulanan bir şifa enerjisi tekniğidir. Amacı kişinin vücudundaki enerji akışını düzenleyip iyileştirerek fiziksel, ruhsal ve psikolojik şifa sürecini desteklemektir. Japon Mikao Usui (1865-1926) tarafından tekrar uygulanmaya başlanan reiki aslında binlerce yıllık geçmişi olan ve dünyanın dört bir yanında farklı isimlerle uygulanan bir tekniktir.

Reiki bir din ya da mezhep değildir. Reiki alıp verebilmeniz için bir dini benimsemenize gerek yoktur. Dünyanın hemen hemen tüm coğrafyalarında ellerle şifa vermeye yönelik çeşitli uygulamalar görülür. Birçok dini metinde peygamberler ve kutsal insanların ellerini kullanarak insanları şifalandırdıklarından bahsedilir.

Reiki Treatment

Tasavvufta "Nefes", Hinduizmde "Prana", Musevilikte "Ruach" (Ruak), Çinlilerde "Chi" (Ki), seküler Batı'da genel olarak kozmik, evrensel enerji veya biyoenerji olarak bilinen enerji kanalına inisiye olmuş kişi, kendine veya başkalarına bu enerjiyi elleriyle yönlendirmeyi öğrenir. 

Ki enerjisi vücutta zayıfladığı ya da akışı bloke olduğunda, kişi fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşamaya başlar. Meridyenler ve çakralar yoluyla vücutta dolaşan bu yaşam enerjisi tedavi edilip sağlıklı ve güçlü bir hale geldiğinde ise kişi enerjik ve sağlıklı bir şekilde yaşamı akışta (evrenle uyumlu ve huzurlu bir şekilde) deneyimler.

Reiki kainattaki pozitif yaşam enerjisidir. Her insanın bu enerjiyi kullanacağı yer farklıdır, kişinin vücudu ve yüksek bilinci daima bu enerjiyi en büyük faydası için işler.

Reiki'nin Faydaları Nelerdir?

Reikinin sayıca çok faydalarından bazıları:​

  • ​Reiki vücutta ve zihinde derin gevşeme sağlar.​

  • Fiziksel acı ve gerginlikleri rahatlatır.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Konsantrasyonu ve mental berraklığı arttırır.

  • Vücuttaki enerji blokajlarını giderir.

  • Geçmiş travmaların iyileşmesine yardımcı olur.

  • Insomnia'ya iyi gelir, uyku kalitesini arttırır.

  • Çakra temizliğini ve çakraların dengelenmesini sağlar.

  • Depresyon, bağımlılık, stres, panik atak tedavilerinde etkilidir.

  • Kronik hastalıklar, Alzheimer, epilepsi, kanser, yeme bozukluklarında modern tıbbı destekleyici bir tedavi olarak kullanılır.

New York Presbyterian Hospital/Columbia University Campus'un ortak yaptığı bir bilimsel çalışmaya göre reikinin hastaların sinir sistemine iyi geldiği, solunum ve kalp ritmini düzenlediği, ve tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmıştır. *

Reiki Terapisi Sırası ve Sonrasında Neler Beklemeliyim?

Reiki enerji kanalına uyumlanmış kişiler, uygulayıcılar veya masterlar, reiki eğitiminde öğrendikleri çeşitli el pozisyonları ve sembolleri kullanarak size bu pozitif yasam enerjisini verir. Seansların uzunluğu uygulayıcıdan uygulayıcıya değişir. 

Reiki seansı ortalama 40-50 dk arası sürer.

Uzaktan alınan seanslar ise ortalama 20-30 dk arasıdır.

Reiki verilirken birçok insan rahatlama ve huzur hisseder. Vücudunuz gevşer, zihinsel faaliyetleriniz yavaşlar, bu yüzden uyuyakalmak normaldir. Bazen de seans sırasında vücudunuzun çeşitli yerlerinde karıncalanma, sıcaklık veya soğukluk hissedebilirsiniz. Gözünüz kapalıyken renkler görebilirsiniz. Psişik yetenekleri olan insanlar bu yeteneklerinin reiki seansı sırasında daha da arttığını fark edebilir. Herkes seans sırasında farklı tecrübeler yaşar. Kendinizi yargılamak ve deneyiminizle ilgili beklenti duymak yerine seans sırasında ana odaklanıp hislerinizi gözlemleyin. 

Seans bitiminde belli bir süre yerinizde dinlenmek isteyebilirsiniz. Masaj sonrasında hissedilen sersemlik ve hafiflik hisleri gibi reiki sonrasında da benzer deneyimleriniz olabilir. Vücudunuza üşüme gelebilir. Seans sonrasındaki ilk 20 dk lütfen dikkat gerektiren işler yapmaktan kaçının. 

Reiki sonrasında vücuttaki enerjilerin dengelenmesi ve şifanın tam gücünü göstermesi hemen yaşanabileceği gibi birkaç gün de alabilir. Bu süre boyunca duygusal, zihinsel ve fiziksel beden toksinlerden arınır. Size artık hizmet etmeyen enerjiler vücudunuzu terk eder. Beden her anlamda temizlenme ve hafifleme yoluna girer.

Reikinin hiçbir yan etkisi yoktur. Seans sırasında ve sonrasında yaşanan her deneyim şifa sürecinin bir parçasıdır. 

bottom of page